Сервіс гірських лиж та бордів


Вибір кутів заточування кантів. Сервіс нових лиж та бордів.
Поради з міжсезонного зберігання.


Кути заточування кантів


Кути заточування кантів лижі та сноуборду Геометрія канта визначається кутом зі сторони бази та бічним кутом. Кожен кут відповідає за певні властивості лижі або сноуборду (далі – снаряда).

Кут з боку бази дозволяє регулювати “чутливість” снаряда до закантовування. Чим більше кут, тим сильніше прослизає снаряд щодо снігового покриву та більше зусилля потрібно докласти для повороту. Великий кут рекомендується для новачків, оскільки снаряд «пробачає» помилки техніки та реагує лише на явну закантовку. У свою чергу, досвідченим лижникам зручніше кут, який надає снаряду більшої чуйності, реагуючи на найменшу зміну закантовування.
Рівень катання Лижі Сноуборди
Новачок / прогресуючий 1.0° 1.0 - 2.0°
Упевнено катається / експерт 0.5° 1.0°
Тим не менш, переважна більшість катається з кутом заточування канта з боку бази, що дорівнює 0, відчуваючи дуже неприємне, а на крутих схилах - небезпечне нишпорення лижі при плоскому, незакантованому веденні. Від цього дуже просто позбутися - заточити кант під кут, відповідний вашому рівню катання.
Змінити кут заточування з боку бази порівняно безболісно можна лише у більшу сторону. Щоб зменшити кут, потрібно попередньо зрізати шар ковзної поверхні на спеціалізованому шліфувальному верстаті.

Бічний кут відповідає за «чіпкість» лиж та бордів на зледенілому схилі. Чим менший кут, тим сильніший снаряд «вгризається» у схил, зменшуючи ймовірність його зриву та падіння. Однак тут є зворотний бік: менший кут швидше затуплюється, тому доведеться підточувати канти через кожні 2-3 дня катання

Оптимальні бічні кути заточування для лиж та бордів в залежності від стану снігового покриву:
  • 87° - твердий сніг;
  • 88° - ущільнений сніг;
  • 89° - м'який сніг.
На практиці бічний кут не змінюють щодня, тому що в такому режимі можна спиляти кант за неповний сезон. Як правило, обирають 87-88 ° і переточують кут тільки в тому випадку, якщо заздалегідь відомо про стабільний стан снігового покриву на весь час майбутнього періоду катання.

Більш детальну інформацію про кути заточування в залежності від типів лиж/бордів та стилю катання можна знайти тут.

Підготовка нових лиж та бордів


Існує поширена думка, що нові лижі та борди відразу готові до експлуатації. На жаль, це не так. Перш, ніж вийти на схил і насолодитися першим спуском, необхідно виконати такі дії:
  • заточити кант під кут з боку бази, що відповідає вашому рівню катання;
  • тричі просочити спеціальним парафіном ковзну (базову) поверхню лиж/сноуборду.
Кут з боку бази. Виробник випускає лижі з кутом з боку бази, що дорівнює нулю. Так само, якщо ви купуєте б/в лижі, які пройшли передпродажну сервісну підготовку. Це зроблено тому, що кут з боку бази має бути виставлений індивідуально відповідно до кваліфікації лижника. Якщо лижі купує експерт для слаломних дисциплін, його нульовий кут цілком влаштує. Менш кваліфікований споживач зможе легко збільшити його під свій рівень катання. А ось зменшити цей кут згодом уже не можна. Тому виробник і віддає це налаштування на відкуп споживачеві.

Виробник сноубордів часто відразу встановлює кут сторони бази в межах 1.0 - 2.0 °, але це не закон, тому рекомендується перевірити кут заточування перед початком експлуатації.

Бічний кут заточування канта можна легко змінити в процесі експлуатації. Тому виробник чи сервісний центр відразу заточує лижу під оптимальний бічний кут і переточувати його на новій лижі без нагальної потреби немає потреби.
Правильний кут заточування канта з боку бази – це запорука комфортного катання на нових лижах з першого дня!

Змащення ковзної поверхні. Базовий пластик має гарну абсорбцією, щоб вбирати парафіни та забезпечувати необхідні властивості ковзної поверхні. У новій лижі/сноуборді всі пори бази відкриті і мають бути рясно насичені спеціальним парафіном шляхом послідовного триразового просочення. В результаті база добре захищається від руйнівної дії солей, що містяться в снігу, зберігає еластичність та задані ковзні властивості.

Якщо ж на новій лижі почати кататися без мастила, солі одразу ж забивають пори бази і наступне просочення вже не дає такого ефекту. Накладений поверх парафін швидко стирається буквально після декількох спусків, база стає шорсткою на дотик і білястою на вигляд. Пластик втрачає еластичність, стає крихким, швидко. покривається дрібними подряпинами і втрачає початкові ковзаючі властивості. Як кажуть, лижі "не їдуть". Виправити ситуацію можна тільки шляхом зрізання ураженого шару ковзної поверхні на спеціальному шліфувальному верстаті.
Попереднє мастило нових лиж забезпечує збереження властивостей ковзної поверхні на кілька сезонів.

Міжсезонне зберігання


Щоб лижі/борди справно служили кілька років, необхідно подбати про їхнє правильне зберігання в міжсезонний період. Дотримання набору простих правил забезпечить довге життя спортивним снарядам.
  • Змастіть ковзну поверхню базовим парафіном. Це очистить базу від нальоту солі та надійно законсервує її до наступного сезону.
  • Простежте, щоб канти також були покриті тонким шаром парафіну. Кант буде захищений від водної пари і не піддасться корозії. Більш ефективним захистом є мастило кантів спеціальним антикорозійним складом.
  • Ослабте до мінімуму пружини кріплень, щоб зусилля відстрілу не змінилися через залишкову деформацію пружин.
  • Не допускайте зберігання лиж та бордів під прямими променями сонця. Під сонцем відбувається пересихання базової поверхні, короблення снаряда, бували випадки відшарування покривного пластику, що призводило лижі в повну непридатність.
  • Найкраще зберігати лижі/борди в зачохленому вигляді далеко від джерел тепла за помірної температури повітря.